Jak przygotować się do jazdy zimą

Jak przygotować się do jazdy zimą

Wraz z początkiem zimy coraz więcej uwagi poświęcamy zbliżającym się wielkimi krokami Świętom Bożego Narodzenia. Jednocześnie często zapominamy o tym, by zachować bezpieczeństwo na drodze oraz podczas codziennych manewrów, takich jak chociażby parkowanie. Jak wobec tego powinniśmy dbać o swoje auto, a przy tym również i o nasze zdrowie, w okresie świątecznym? Oto kilka praktycznych porad!

 

Najpierw zadbajmy o wygląd

 

Wysypywana na oblodzone drogi mieszanka piasku, soli i chemikaliów bywa zabójcza dla karoserii naszych aut. Gdy samochód pokryje chociażby cienka warstwa takiego roztworu to w mgnieniu oka może pojawić się rdza. Ten znienawidzony przez kierowców nalot potrafi błyskawicznie zagościć zwłaszcza w małych ryskach, powstających na skutek uderzenia kamyków lub zalegającego na drogach piasku i żwiru. Dlatego właśnie konieczne jest, abyśmy na bieżąco reagowali i nie czekali z myciem do wiosny. Kilka złotych przeznaczone raz w tygodniu na myjnię i woskowanie pomoże nam skutecznie zapobiec rozwojowi rdzy na karoserii naszego auta. Nie zapominajmy też o wymianie płynu do spryskiwaczy i zaopatrzeniu się w skrobaczkę do szyb.

 

Ważne przepisy

 

Tutaj dochodzimy do kwestii przepisów i bezpieczeństwa na drodze. Jeżeli chodzi o łańcuchy na koła, to należy pamiętać o tym, że są one dozwolone jedynie na drogach oblodzonych lub pokrytych śniegiem i lodem, a miejsca, gdzie stosowanie ich jest koniecznością, oznaczone są stosownymi znakami drogowymi. Kolejna rzecz, o której musimy pamiętać, to dokładne oczyszczenie szyb z zalegającego śniegu i usunięcie znajdującej się na aucie czapy śnieżnej przed każdym wyruszeniem w podróż. W przeciwnym razie możemy stwarzać zagrożenie dla siebie i innych oraz zapłacić mandat.

 

Zastanawiałeś się nad przyjazdem autem na lotnisko? Zarezerwuj miejsce parkingowe w najlepszej lokalizacji

Rezerwacja miejsca

Data przyjazdu

Data wyjazdu

Adults:

Children:

 

 

Trwa wyszukiwanie

 

Jak bezpiecznie jeździć zimą?

 

Oprócz oczywistej wymiany opon na zimowe powinniśmy zachować kilka zasad bezpieczeństwa, prowadząc pojazd w trakcie opadów śniegu lub świeżo po ich ustaniu. Przede wszystkim musimy bardzo delikatnie operować skrzynią biegów i pedałem gazu. Należy pamiętać o tym, by nie trzymać auta zbyt długo na wysokich obrotach oraz wchodzić w zakręty pod większym kątem. Nie powinniśmy także podczas ich pokonywania dodawać gazu, ponieważ wtedy zwiększa się siła odśrodkowa, która może wyrzucić nas z drogi.

 

Żadnych gwałtownych ruchów

 

Pamiętajmy również o tym, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą, ponieważ łatwo wtedy stracić przyczepność w przedniej osi. O wiele lepiej sprawdzą się delikatne ruchy, które pozwolą nam zachować większą kontrolę nad trajektorią jazdy naszego auta. Pamiętajmy również o zachowaniu większych odstępów względem innych uczestników ruchu, ponieważ na zaśnieżonej lub oblodzonej drodze dystans hamowania znacznie się wydłuża.

 

Co wobec tego z parkowaniem?

 

Warto trzymać się zasady, że parkujemy przodem do wyjazdu. Jeżeli w nocy zasypie nas śniegu, o wiele trudniej będzie nam wycofać niż wyjechać przodem. Parkowanie w ten sposób da nam również kolejny zasadniczy atut. Gdy mimo naszych prób auto nie będzie chciał ruszyć, rozbujajmy je trochę na półsprzęgle. Dzięki temu ubijemy nieco śnieg i łatwiej wyjedziemy z miejsca parkingowego.

Na naszym parkingu blisko lotniska we Wrocławiu dbamy o bezpieczeństwo, dlatego przygotowaliśmy odpowiednią nawierzchnię i pamiętamy o regularnym odśnieżaniu naszych miejsc. 

Rezerwacja miejsca

Data przyjazdu

Data wyjazdu

Adults:

Children:

 

 

Trwa wyszukiwanie